Frenli Halı Sıkma Panosu

İkinci halı sıkma makinesi almayı sakın düşünme! Bu pano, 2 sıkmanın yaptığını yapıyor.

Merhaba değerli takipçilerimiz, bugün sizlere frenli halı sıkma panosunu tanıtacağız. Panonun kullanımı, tasarrufu ve avantajlarından bahsedeceğiz.

Konuyu özetlemek gerekirse: Halı yıkama tesislerinde kullanılan halı sıkma makinesinin işleyişini otomatikleştiren bir dizi elektrik/elektronik aksamın bulunduğu pano.

Bir halı yıkama fabrikasında olması gereken en önemli makine, halı sıkma makinesidir. Bu makine, merkezkaç kuvveti tekniği ile çalışmaktadır. Hal böyleyken yıkanan halıları sıkmak için oldukça zaman harcamaktadır.

Kimi halı yıkamacılar, ikinci, üçüncü hatta dördüncü halı sıkma makinesini almıştır. Çünkü bu makine bir halıyı ortalama 5 dakikada sıkıyor.

TemizlikBu Adana halı yıkama fabrikası olarak, gerekli araştırmaları yaparak, Makea marka pano aldık ve işimiz iki katı hızlandı.

Panoya genel bakış

Frenli halı sıkma panosu, otomasyon sistemli ve oldukça kolay kullanılabilir bir yapıdadır. Panonun özelliklerini ise listeleyelim:

  • Yavaş kalkış özelliği
  • Atanan süre boyunca çalışabilme
  • 2 Farklı süre seçeneği (Yaz ve Kış)
  • Süre bitiminde otomatik durma
  • Durma esnasında frenleme sistemi ile saniyeler içinde durma
  • Tamburun durduğunu fark eden sistemin otomatik olarak frenleme işlemini bitirmesi
  • Durduktan sonra 5 saniye geri sarma özelliği

Yavaş kalkış özelliği

Eskiden halı sıkma makinesini çalıştırırken defalarca açıp kapatırdık. Çünkü makine, birden çalışınca optimum dönme stabilizesini yakalayamıyor. Böylece aç, kapat, aç ve kapat defalarca uğraşıyor ve sonunda o balansı yakalamaya çalışıyoruz.

Makea halı sıkma panosunda bu zahmete son vermiş. Tuşa 1 defa basıyorsunuz, yavaş yavaş kalkarak en kaygan tamburda dahi optimum dönme balansını yakalıyor. Hatta “bu halıyı bu makine sıkmıyor.” dediklerinizi dahi profesyonelce tambura açıyor.

Otomatik çalıştırma

Bozulan şalterler, eliniz ıslakken elektrik çarpma riski gibi tüm olumsuz faktörler artık geride kaldı. Makea panoda 2 farklı buton mevcut. Biri kısa süre diğeri ise uzun süre.

Bu 2 farklı süreyi istediğiniz kadar uzatıp kısaltıyorsunuz. Sonuç olarak tek butonla halı sıkma makinesini çalıştırıyorsunuz.

Otomatik durma

İş yoğunken çoğu zaman sıkma makinesini kapatmayı unutuyoruz. Makea buna bir son vermiş ve otomatik durdurma özelliği eklemiş. Atadığınız süre sonunda makine kendiliğinden duruyor.

Frenleme sistemi

Birçok alternatif (Balatalı, ters akımlı) fren sistemini araştırdık. Teknik anlamda makine ömrünü uzatan en ideal fren sistemini Makea yapmış. Manyetik sistemli fren sistemiyle 1 dk. 30 saniyede duran sıkma, artık 21 saniyede duruyor 🙂

Ters sarma aparatı

Halı dürülü bir şekilde sıkma makinesine girer lakin çıkarma esnasında halı tambura yapışmış vaziyettedir. Personel ise bu halının iç ucunu kıvırarak halıyı ortaya toplamaya çalışır. Bu ise ekstra zaman ve masraftır.

Makea panonun özelliği ise, tambur durduktan sonra, 5 saniye boyunca ters dönerek, tambura yapışmış halıyı kendiliğinden ortaya topluyor.

Panonun Avantajları

  • Yavaş kalktığı için, kalkışta fazla akım çekmediği için enerji tasarrufu sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Başa dön tuşu