kayseride hali nasil yikanir resmi

Halı yıkama işlemleri yakın geçmişte geleneksel yöntemlerle yapılmakta iken, günümüzde tam otomasyon sağlanmış ileri teknoloji ürünü makineler vasıtasıyla yapılmaktadır. Halı yıkama ustaları nezaretinde yapılan yıkama işlemleri öncesi genel bir bakımdan geçirilen halılar, ön kontrolde nem ölçümleri yapılarak kurutma veya hemen yıkama işlemine tabi tutulmaktadır.

hali on kontrol gorseli

 • Halıda oluşan tüy ve tiftiklerin temizlenmesi,
 • Saçakların (İstenildiyse) çıkarılması
 • Kenarların kapatılması (Overlok)
 • Tamire yönelik çalışmalar
 • Saçak kesme ve şekillendirme
 • Halı kesme ve ölçümlendirme
 • Lekelerin ön kontrolü

Kontrol aşamasında yapılan işlemler arasında yer almaktadır. İlk kontroller sırasında halılar hiçbir şekilde suyla temas ettirilmez.


Halı Yıkama Aşamaları

Çırpma İşlemleri

Halı yıkama işlemlerinin sonraki safhasında ise, modern halı çırpma makinelerine alınan halılar toz, tortulaşmış kirler, kıl ve benzeri maddelerden arındırılır. Çırpma makinesinde yapılan işlemler sırasında kullanılan toz vakumlama yöntemi, halının yıkamaya tüm toz ve pislikten arınmış bir şekilde girmesini sağlamaktadır.

Yumuşatma

hali yumusatma resmiSonraki aşamada ise, halı yıkama ustalarımız tarafından yapılan yumuşatma işlemleri yer almaktadır. Halıdaki lekelerin yoğun olması durumunda yapılan yumuşatma işlemleri, oldukça etkili solüsyonlar vasıtasıyla yapılarak, kısa süre içerisinde lekelerin çözülmesini sağlamaktadır.

Geleneksel bir yöntem olan yumuşatma, derine işlemiş kir ve lekelerin kalıcı olarak temizlenmesini sağlayan bir yöntemdir.


Yıkama İşlemleri

hali yikama resmiTam otomatik halı yıkama makineleri vasıtasıyla yapılan işlemler,  su ve özel şampuanın yağmurlama sistemiyle halının alt ve üst bölümlerine uygulanmasıyla başlar. Yıkama tezgâhında ilerleyen halılar 1 tanesi silindir şeklinde olmak üzere 4 farklı yöne hareket eden 13 adet fırça ile köpürtülerek tüm kir ve lekelerin derinlemesine temizlenmesi sağlanmaktadır. Halının her santimetre karesine temas eden fırçalar, üstün nitelikte bir yıkama yapılabilmesini sağlayan en önemli ekipmanlardır.


Durulama İşlemleri

Her bir ilmiği mükemmel bir fırçalama sisteminden geçen halılar, yağmurlama sisteminde ilerleyerek tüm köpük,  leke ve kirlerden tamamen arınması sağlanır. Yağmurlama ile yapılan durulama sonrasında devreye giren ıslak vakum sistemi, halıdaki tüm ıslaklığı emerek sıkma aşamasına hazır hale getirmektedir.

Sıkma İşlemleri

hali suyu sikma islemiVakumla tüm kirli suyun emilmesi sonrasında sıkma makinesine giren halılar, tüm nem ve ıslaklığın giderilmesini sağlamaktadır. Çamaşır makinelerinde uygulanan sıkma tekniğinin endüstriyel bir şekilde yapılmasını sağlayan sıkma makineleri, ileri teknoloji ürünü makinelerdir. Düzgün bir şekilde rulo haline getirilen halı, makineye konulmakta ve 3 dakika süreyle 1600 D/D devirle döndürülerek halıda kalan tüm sıvının tahliye edilmesini sağlamaktadır. Oldukça etkili bir sıvı arındırması yapan makinelerde yapılan işlem sonrası, halı yüzeyi ve diplerinde sıvı varlığı hissedilmez derecededir. Sıkma işlemi yapılmayan halılarda az da olsa sıvı kalmakta ve kısa süre içerisinde bakteri üremeye uygun ortam oluşmaktadır. Birçok sağlık sorununa sebep olan ( Akar) türündeki bakteriler, nemli ortamlarda hızla çoğalabilen bir canlı mikroorganizmadır.

Kayseri'de gerçek kullanıcı yorumları
Müşterilerimizin yazdığı Google, Facebook ve Instagramdaki 👉 Müşteri yorumlarını” sizler için tek sayfada paylaştık.

Kurutma İşlemleri

hali kurutma resmiHalı yıkamada yıkama ve sıkma ne kadar önemliyse, kurutma işlemleri de bir o kadar önemlidir. Bu sebeple, halı kurutma işlemleri dış ortamlardan sirayete edebilecek,

 • Toz,
 • Kir,
 • Yağış sebebiyle oluşabilen çamur,
 • Güneş ışınlarından oluşabilecek yanık lekeleri

Gibi etkenlerden korunmak amacıyla kapalı ortamlarda yapılmaktadır. Herhangi bir temastan uzak tutmak amacıyla halı kurutma sistemlerinde taşınan halılar, kurutma odalarında yaklaşık 12 saat süreyle asılı bir şekilde bekletilmektedir. Tam anlamıyla profesyonel yöntemlerle ve otomatik yıkama sistemleriyle yıkanıp kurutulan halılar, paketleme ve teslimat aşamasına hazır duruma gelmektedir.


Paketleme ve Teslimat

hali paketleme resmiTüm toz alma, köpürtme, durulama, sıkma ve yıkama aşamalarından geçirilen halılar, usta gözetmenlerimizin son kontrollerinden sonra yeniden vakumla toz alma makinesinde işlemden geçirilmektedir. Dışardan herhangi bir etken sebebiyle toz ve kire maruz kalmaması amacıyla, kaliteli ambalajlama naylonlarıyla paketlenmeden önce,  ortamda kalabilecek nemlerin alınabilmesi için halıların içerisine sodyum silikat ihtiva eden( silika jel) paketleri konularak neme karşı koruma sağlanmaktadır.

Ambalajlanarak dış etkenlere karşı koruma sağlanan halılar, müşteri adreslerine ücretsiz servis aracı vasıtasıyla teslim edilerek halı yıkama hizmeti sonlandırılmaktadır. Ev ve ofislerde sürekli kullanım sebebiyle sürekli toz ve lekeye maruz kalan halılar, belirli periyotlarla yıkama işlemlerine tabi tutulmalıdır. Aksi takdirde halı üzerlerinde oluşa toz zerrecikleri solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Ayrıca ıslaklığa bağlı olarak kısa zamanda çoğalan bakteri türleri, özellikle küçük çocuklarda enfeksiyon başlangıcına sebep olabilmektedir.

Bu hizmetten lazım mı?
Hemen iletişime geç 📞 ve sende Kayseri’deki yüzlerce ev hanımının yaptığı gibi güvenilir bir ✅ hizmet al!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir