Kayseri Yün Halı Yıkama

kayseri yun hali yikama

Yün halı diye tabir edilen aslında el dokuma halısı olan bu halı türü, günümüzde kullanımı oldukça azalmıştır. Nitekim yün halının yerini modern makinelerde dokunan yeni nesil halılar almıştır. Bu yazımızda Kayseri’de yün halı yıkama işlemini aşamaları ile anlatacağız. Ayrıca yün halı yıkama fiyatları ve dahi modellerini de bu yazımızda inceleyebileceksiniz. Yazımıza geçmeden evvel önemli bir hatırlatma yapalım: Yün halının yıkama ve temizleme işlemleri diğer tüm halılardan farklıdır. Zira yün halı sahibi Kayserili ev hanımları, yıkama şirketi seçerken buna dikkat etmelidirler.

Merhaba. Adım Mehmet KARATAŞ. TemizlikBu sitesinin içerik editörü aynı zamanda işletme sahibi ve de hizmetkarıyım. Size bu yazıda yün halı yıkama işlemini açıklayacağım.

Yazıdaki başlıklar

 1. Yün halı 1 senede kaç defa yıkatılmalıdır?
 2. Yün halının leke kontrolü
 3. Yün halı suda bekletilir mi?
 4. Yün halının yıkama (fırçalama) aşaması
 5. Yün halının su tahliyesi işlemi
 6. Yün halının kuruması işlemi
 7. Yün halı yıkama fiyatları

halisini yikatamayan uzgun kadin“Yün halımı yıkamacıya verdim. Piri Reisin dünya haritası gibi geldi.”

“Yün halımı yıkamaya verdim. Tüm renkleri solmuş.”

“Yün halımı yıkamaya verdim. Halı mukavva sertliğine bürünmüş.”

Bu yukarıda yazılı 3 şık veya daha farklı olumsuz durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız Yün halı yıkama işlemini markamız TemizlikBu ile alabilirsiniz.

Yün halı 1 yılda kaç kez yıkanır?

Yün halı, genellikle koleksiyoncular, nostalji sevenler ve yaşça büyük bireyler tarafından kullanılmaktadır. Bu durumda çocuklu veya genç neslin bu halıyı kullanımına pek rastlanamamıştır. Bu nedenle yün halılar (Yine de kullanıma bağlı) bizce senede 2 defa yıkatılmalıdır.

Yün halı leke kontrolü

temizlikbu leke kontroluYün halının yapısı tamamen doğal olduğundan ötürü, leke çıkarma uygulamasında herhangi bir solüyson kullanılmamalıdır. Çünkü solüysonlar %5 oranında bile olsa ağartıcı bir özelliğe sahiptirler. Yün halıdaki renkler doğadaki bitkilerden yapıldığından dolayı, kullanılan kimyasallar kök boyalara çözelti işlemi uygulayacaktır. Netice itibariyle halının renginde solma, bozulma ve karışmalar meydana gelecektir. Yün halıda leke çıkarma işleminden evvel halı sahibine, lekenin ne olduğu sorulup buna göre işlem uygulanmalıdır. Tekdüze belirtecek olursak yün halının lekesini geçirebilmek için kalıp sabun başlı başına yeterli olacaktır. Kalıp sabunun yeterli olmadığı durumlarda ise bizimle iletişime geçmeniz durumunda, ustalarımız size yardımcı olacaktır.

Yün halı suda bekletilir mi?

Kesinlikle hayır. Bir halı yıkamacı olarak bunu yapmanız durumunda müşterinize yeni bir halı almak zorunda kalabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere yün halı doğal yollardan yapıldığından ötürü suda bekletildiği zaman üzerindeki tüm renkler ya karışacaktır yada tasfiye olacaktır.

Müşterilerimiz Ne Diyor?
Kayseri’de en çok 👉 müşteri yorumu alan markayız.

Yün halının fırçalama aşaması

Yün yalı yıkama aşamasında işinin ehli bir usta olması gerekmektedir. Çünkü usta, fırçanın basınç ayarını göz hizası ile makul bir seviyeye getirmesi lazımdır. Yüksek basınçlı fırçalama ile yıkandığında yün halıda ipliksel bozulmalar meydana gelmektedir. Şunu da belirtelim: Yün halılara basınçlı su ile yıkama yapılmaz. Ne uzun ne kısa kararında hoş tabirinde halının ipliklerinin birleştiği kısma sürtebilecek düzeyde fırçanın ayarlanması lazımdır.

Yün halının su tahliye işlemi

Yün halı yıkanır yıkanmaz hiç bekletilmeden hemen santrifüj makinesine koyulup üzerindeki suyun tahliye edilmesi gerekmektedir. Beklediğiniz her saniye halının rengine zarar verecektir. Bu nedenle pratik olmakta yarar var diye düşünüyorum. Standart halılar 3-5 dakika kadar sıkma makinesinde dururken yün halılarda bu süre 10 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Çünkü halıda somut olarak görülebilen veya hissedilebilen bir ıslaklık kalmaması gerekmektedir.

Yün halının kuruması

Yün halının suyunu attıktan sonra halı güneş görmeyen bir bölümde “kapalı alanda” kurumaya bırakılmalıdır. Sadece yün halı mı? Tabi ki değil.. Halıların tüm türleri asla güneşte kurutulmamalıdır. Zira halıda renk yanması diye bilinen olay meydana gelebilmektedir. Size bir tavsiye: Normal halıları 2 gün askıda bekletiyor iseniz yün halıyı 3 gün bekletmeniz lazım gelir. Çünkü gizli nemlenme olayı yün halılarda tavan yapmaktadır. Elinize aldığınızda size kurumuş gelecektir. Zinhar olay hiçte görüldüğü gibi değil!

Yazımızın size yararlı olabileceğini düşünerek tekrardan eklemek istediklerimizi liste halinde sıralayalım.

yun hali yikama tavsiyeler

 1. Yün halı narindir. Endüstriyel teçhizatlarda dikkat gerekir.
 2. Yün halılar inatçıdır. Üzerindeki lekeyi öyle kolayca bırakmaz.
 3. Yün halılara asla çamaşır suyu ile uygulama yapılmamalıdır.
 4. Yün halı paketleme esnasında fazlaca parfüm sıkılmamalıdır.
 5. Yün halıya sıkılacak olan parfüm kaliteli ve kolayca havaya karışan bir parfüm olmalıdır.

Söyleyeceklerimiz bu kadar. Kayseri’de yün halı yıkama işlemine ihtiyaç duyarsanız bu bizi tercih edebilirsiniz.

Kayseri Yün Halı Yıkama Fiyatları

ÜrünÜcreti
Yün halı yıkama fiyatıM5 TL
6 Metrekarelik taban halısı30 TL
8 Metreden daha büyük yün halılarM7 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir