Halı Yıkamada Müşteri İlişkileri

hali yikama musteri iliskileri

Merhaba sayın takipçilerimiz. Bugünkü yazımızda, halı yıkama müşteri ilişkilerinden bahsedeceğiz. Müşteri için en alınabilir halı yıkama firması nasıl olunur? Kaç çeşit halı yıkama müşterisi vardır? Bu konuları işleyeceğiz.

İlk olarak şunu söylemeliyiz ki “Gülmeyi bilmeyen dükkan açmasın” Evet, her şey sizin tebessümünüz ile başlıyor. Sonrası ise hitap şekliniz ve hizmetinizi makul kelimelerle pazarlayabilme.

Table of Contents

  Halı Yıkamada Müşteri Çeşitleri

  Başlık biraz fantastik gelebilir fakat bu iş oturmuş bir uygulama olduğundan dolayı artık biz müşterileri tanıyabiliyoruz. Bu doğrultuda aşağıda sizin için bir müşteri çeşidi listesi yaptık. Elbette ki bu listeye katılmak veya bir şeyler eklemek sizin kararınız.

  Fiyat tabanlı müşteri

  “Alo halı yıkama ne kadar?” Diye başlayan müşterilerdir. Genellikle temizliğe, zamanında teslimata ve diğer olgulara aldırış etmeden direk fiyat sorarlar. Sizin fiyatınız bu kişiye uygunsa hizmet alır.

  Fiyat sorup sonrasında ise; ne zaman teslim edilir? Temiz olur mu? Gibi soru soranlar (zinhar sormakta haklılar) ise halı yıkamacıların en sevmediği müşteri tipleridir. Düşünsenize, en ucuzu, en temizi ve zamanında teslim olmasını yani üçü bir arada imkansız olan bir şeyi yıkama firmasından beklerler.

  Çözüm

  Bu tip müşteriler, eğer ki yolunuzun üstü ise çabucak hizmet verebilirsiniz. Zaten temiz bir halı yıkama firması iseniz sorun yok. Oluşabilecek tek kötü bir durum ise= sırasını beklemeden halıyı istemesidir.

  Güvensiz müşteri

  Genellikle sessiz konuşurlar ve tıpkı bir dedektif gibidirler. Yada sorgudaki polis gibi diyebiliriz. Ne söylerseniz söyleyin, mutlaka olumsuz yada negatif bir yönle cevabınızı verecektir. Sürekli soru sorar ve kimisi ise sora sora size cevap hakkı tanımaz.

  Çözüm

  Sadece sorularına cevap vermelisiniz. Ekstra bir cümle yada kelime sarf etmemelisiniz. Eğer ki siparişi aldıysanız asla geç kalmadan hizmet vermelisiniz. Şayet siparişi almadıysanız telefon konuşması sonlanır sonlanmaz hemen “yıkama videomuzu izleyebilirsiniz.” Başlığında bir SMS atmalısınız. Bu kişilerin %60 kadarı geri dönüş yapıp hizmet almakta 😉

  Unutmadan

  Bu müşteriyi tamamen kazanmak istiyorsanız, halısının yıkama esnasında bir videosunu çekip atmalısınız.

  Umursamaz Müşteri

  Telefon konuşmasına şu cümleyle başlar. “Alo, yıkanacak halı var” hemen adres verip konuşmayı sonlandırmak ister. Bu müşteri tipine herhangi bir çözüm yok direk hizmet verebilirsiniz. 😉

  Halıları istediğiniz zaman habersiz dahi götürebilirsiniz.

  Doğmak Üzere Müşterisi

  Hiç kuşkusuz halı yıkamacıları en çok çileden çıkaran müşteri tipidir. Halıyı aldıktan en geç 2-3 saat içinde “Halım ne zaman gelecek?” diye telefon etmeye başlar. “Bugün alındı ve araçta. Yarın yıkanacak.” Deseniz bile boş. Çünkü yarın yine “Halım yıkandı mı? Ne zaman gelir?” Diye arayacak. Sonraki günün cevabını verdikten sonra yine arayıp “kaç gün oldu, halım halen gelmedi” diye başınızın etini yiyecek.

  Çözüm

  İşler tıkırında ise doluyuz deyip bu kişiye hizmet vermeyebilirsiniz. Lakin bu müşteriyi kazanmak istiyorsanız ve de telefon konuşmalarına katlanabilirseniz hizmet verebilirsiniz.

  Gezgin Müşteri

  Hizmetin bol aktiviteli olanıdır. Bir veya iki evden halı verir. Yada halı, aracın bagajın dadır. Sonrasında ise farklı bir adrese/adreslere getirmenizi ister. Öte yandan ise halısını yıkatıp ücretini de peşinen verip halıyı farklı bir şehre kargolamanızı ister. Bir başka gezgin müşteri tipi ise, mağazadan satın aldığı halıyı sizin mağazadan almanızı ister ve yıkayıp evine getirmenizi ister.

  Bir Arkadaşa Bakıp Çıkıcam Müşterisi

  Bu tip ev hanımları yaşadığı bölgedeki tüm halı yıkamacılardan mutlaka hizmet almıştır. Aslında ne aradıklarını tam olarak bilemezler. Halısını senede 1 defa yıkatıyorsa ve bölgesinde 10 tane halı yıkama fabrikası varsa sizden 10 senede bir hizmet alacaktır. Kendisine bir daha asla hizmet veremezsiniz. 🙂

  Rüyalarda Buluşuruz Müşterisi

  Bu müşteri tipi ise sizi oldukça uğraştırır. Halıyı almaya gittiğinizde en az 3-4 servis yaparsınız. Kimi zaman okulda, çarşıda, komşuda veya başka bir yerdedir. Bu kadar mı? Tabi ki hayır.

  Halıların teslimatı ise ayrı bir derttir. Şehir dışındadır, evde tadilat vardır vardır da vardır. Umarız ki sabırlısınızdır. 🙂

  Çözüm

  Hiç bir şey olmamış gibi uyanacaksınız her güne. Kendisinin aramasını bekleyeceksiniz.

  Hizmet Alınası Bir Firma Olun

  Halı yıkama, Göreceli kavramın en yoğun olduğu bir iş koludur. Bu kapsamda kimi zaman halı poşeti ile kimi zamansa araç giydirmeyle ön plana çıkarsınız. Neticede markalaşırsınız. Şimdi size müşteri kazanmanızda önemli rol oynayacak ve albenili halı yıkama firması olma yolunda önemli bilgiler aktaracağım.

  1. Aracın içine bakıldığında kirli ve temiz halılar birbirinden ayrı görünsün.
  2. Aracınızı rutin olarak yıkayın ve temiz görünsün.
  3. Araçta sigara içmeyin.
  4. Servis aracından dışarı bir şeyler atmayın.
  5. Trafikte her zaman yol verici ve bekleyen olun. Göze çarpacak bir şekilde araç kullanmayın.
  6. Park yeri seçiminizde insanları ve taşıtları rahatsız etmeyecek yerlerde durun.
  7. Halıları olabildiğince yere değdirmeden taşıyın.
  8. Apartman girişi ve asansöre binme esnasında her zaman sözlü olarak apartman sakinlerine öncelik tanıyın. Soru sorulduğunda ise; “X kattaki şu kişi bizi tercih etti.” diye reklamınızı yapın.
  9. Bebeği olduğunu anladığınız müşterinizin ziline asla basmayın. Geldiğinizi mesajla haber verin.
  10. Halıları almak veya toplamak için yardımcı olabileceğinizi belirtin.
  11. Müşteriyi kapıda fazla bekletmeyin. “Siz kapıyı kapatabilirsiniz efendim.” diye beklemesinin önüne geçin.
  12. Halıları gavur malıymış 😀 gibi taşımayın.
  13. Müşterinizin yanında asla telefona bakmayın.
  14. Halıları teslim edeceğiniz vakti müşterinize belirtin. Bugün gelecek. Şu saat aralığında gelecek. 2 Dakikaya kadar gelecek şeklinde.
  15. Halı teslimatı esnasında en kirlisi hangisi ise açıp kontrol etmesini isteyin.
  16. Telefonda müşterinin SADECE sorduğu sorulara cevap verin. Baktınız ki kapatacak gibi.. Altın vuruş diye nitelendirdiğiniz tek cümlelik pazarlama sözlerini dile getirin.
  17. Müşteriye telefon ettiniz ve o esnada başkasıyla konuşuyor. Hemen kapatın ve aramasını bekleyin. Baktınız ki aramadı.. 10 dakika sonra tekrar arayın.
  18. Ne kadar samimi olursanız olun müşteriye hal hatır sormayın. Sorarsanız şayet fiyat düşme işlemi başlayacaktır.
  19. Müşteriniz halısını övmeyi seviyorsa ve de içinde bildiğiniz bir halı varsa: “Evet, bu halı bu sene çok tutuldu.” diye konuşmayı tamamlayın.
  20. Geniş olduğunda dolayı poşete sığmayan halı hakkında müşterinize mutlaka şunu söyleyin= Efendim, bu halı poşete sığmadı fakat araçtan buraya kadar yere ve duvara değdirmeden getirdim, içeri alabilir misiniz?

  Bir yazımızın daha sonuna geldik. Eğer ki bu yazı rağbet görüp okunma sayısı artarsa, yukarıdaki listeye “VAY BE” diyebileceğiniz ve ufkunuzu açacak müşteri kazanma stratejilerini ekleyeceğim. Esen kalın.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir