TemizlikBu Kayseri, Talas halı yıkama fabrikasının halı ile olan tüm işleyişini bu sayfada okuyabilecek ve izleyebileceksiniz. Halılar ne tür işlemlerden geçiyor? Lekelerine nasıl bakılıyor? Yıkama ve kuruma işlemleri nasıl gerçekleşiyor? Tümü ve daha fazla bilgi için lütfen okumaya devam ediniz. Okumaktan sıkılıyorsanız hemen İletişim sayfamızdan fabrikamıza bir yol tarifi alıp gelebilir ve tüm tesisi yerinde inceleyebilirsiniz.

Halı yıkama, su ve belirli solüsyonlar ile halının arınık (Kir ve pislikten kurtulma) olma işlemidir. Buna ek olarak toz atma ve leke çıkarma işlemleri, halı temizliğinde yapılması gereken zaruri uygulamalardır. TemizlikBu ile alınan halı temizleme işleminin anlatımı aşamalı bir biçimde bilginize sunulmuştur.

Temizliğe, hijyene ve ayak sağlığına değer veren kişiler için hazırlanan bu yazıda anlatılanlar, TemizlikBu tesisinde birebir halılara uygulanmaktadır. Okumayı sevmeyen müşterilere yönelik daha kısa bilgi telefonda verilecektir.

Çırpma (Toz Alma) İşlemi

Halı, ters çevrilerek çırpma makinesine verilir. Halı, makinenin diğer tarafından çıkana değin tokaçlama tekniği ile halının arka kısmına dakikada 1500 defa vurulur. Halıya temas eden madde palaska diye nitelendirilen sert kumaş türüdür. Vurulma esnasında ilerleyen halıdaki tüm halıya ait olmayan maddeler, yer çekimi ve toz vakumu sayesinde halıdan atılır. Böylelikle halı, başta toz olmak üzere diplerinde biriken tüm maddelerden arındırılmış olur.

Ön Leke Kontrolü

Halınız bel hizası yüksekliğindeki masaya yatırılır. LED ışık teknolojisi ile halının yüzeyine yoğun ışık huzmesi vurulur. Böylece halıda oluşan tüm lekeler ayyuka çıkmış olur. Leke çıkarıcı ve diğer tüm meslek sırrı diye nitelendirilen solüsyonlar ve tekniklerle halılardaki lekelere ön uygulama yapılır.

Yumuşatma

Yumuşatma işlemi her halıya yapılmaz. Bu işlem kir ve leke yoğunluğu nedeniyle halının görünmez hale gelmesi durumunda yapılmaktadır. Halı bekletme teknesine temiz su dökülür ve birazda şampuan. Yaklaşık 1 saatlik su devi dayımı ile halı normal haline döndürülür.

Yıkama

TemizlikBu yıkama tesisinde kullanılan halı yıkama makinesi özel olarak imal edilmiştir. Makinenin önünde halı ıslatma kazanı bulunmamaktadır. Bu durumda her halı şebeke suyu ile ıslatılıp işlem görür. Yıkama makinesinin üzerinde 8 adet dairesel disk fırça bulunmaktadır. Bunların dördü saat yönüne dönerken diğer dördü ise tam tersine dönmektedir. Bir adet üst ve bir adet alt silindir (helix) fırça bulunmaktadır. Bunların görevi ise disk fırçalardan dolayı oluşan halı yüzeyindeki karmaşayı düzeltmektir. Yıkama makinesinin belki de en iyi özelliği ekstra durulama işlemidir. Nozul sistemi sayesinde halının yüzeyine belirli bir basınçla su püskürtülür. Akabinde vakumlama ile halının yüzeyindeki tüm su emilerek tahliye edilir. Böylelikle tamamen durulanmış bir halı elde edilir.

Su Tahliyesi (Halı Sıkma)

Merkez kaç kuvveti belki de en çok halı temizliğinde işe yarıyordur. Çamaşır makinesinin uzunu tasarımında olan halı sıkma makinesine halı dürülmüş bir biçimde konulur. Dönerek sıkma işlemine başlayan makinenin tamburuna halı yapışır. İşlem bitimi sonrasında halıda bulunan su seviyesi %2’ye kadar indirgenir. Böylelikle halıda sadece hafif bir ıslaklık ve nem arası bir oran kalmış olur.

Halı Kurutma

Halılar krom profile asılarak kurumaya bırakılır. Halılar kuruma aşamasında iken asla güneş görmez. Kuruma işlemi yaklaşık 1-1,5 gün sürmektedir. Kurutma bölümü tesisteki diğer tüm yerlerden bağımsızdır.

Kalite Kontrol ve Paketleme

TemizlikBu tesisinde en hassas işlem kalite kontrol ve paketlemedir. Masa başında titiz ve tabiri caizse temizlik hastası olarak bilinen bayan personel bulunmaktadır. Bu kişi, kurumadan gelen halıları teker teker ve yavaşça inceler. Sonrasında ise halı paketleme makinesine girerek hav alma ve parfüm püskürtme işlemi uygulanır. Böylece halı temizliği işlemi tamamlanmış olur.

Kalite Kontrolde Dikkat Edilenler

  • Halıya farklı ışık yoğunluklarında ve farklı açılardan bakılır. Aynı zamanda ev hanımı olan bayan personel tarafından temizlik onayı alınır.
  • Halının kenar kısımlarına kapama işlemi yapılması gerekiyorsa bu uygulanır.
  • Nem ölçme cihazı ile halının tam kuruduğu bilgisine ulaşılır.
  • Parfüm püskürtme işleminden öne halının 4 bir ucu koklanarak olağan dışı durumlar gözden geçirilir.

TemizlikBu tesisinde işlem gören halılar bir sonraki yıkamaya kadar parlak ve diri iplikli durmaktadır. Netice itibariyle yukarıda Kayseri’de halı yıkama işlemi sunan TemizlikBu markasının halıyı nasıl temizlediği anlatılmıştır.