TemizlikBu Kayseri halı yıkama fabrikasının halı ile olan tüm işleyişini bu sayfada okuyabilecek ve izleyebileceksiniz. Halılar ne tür işlemlerden geçiyor? Lekelerine nasıl bakılıyor? Yıkama ve kuruma işlemleri nasıl gerçekleşiyor? Tümü ve daha fazla bilgi için lütfen okumaya devam ediniz. Okumaktan sıkılıyorsanız hemen İletişim sayfamızdan fabrikamıza bir yol tarifi alıp gelebilir ve tüm tesisi yerinde inceleyebilirsiniz.

Halı Yıkama/Temizleme İşlemleri

Halılarınız siparişiniz üzere evinizden alındıktan sonra tesisimizde şu aşağıda listelediğimiz aşamalardan geçmektedir. Üzerine tıklayıp direkt olarak o işlemi inceleyebilirsiniz.

  1. Leke Kontrolü
  2. Çırpma
  3. Yıkama
  4. Su Tahliyesi
  5. Kurutma
  6. Kalite Kontrol
  7. Paketleme

Önemli Not: İnternet’teki bir takım yazı, görsel ve videoları kullanarak reklam yapmaya çalışan firmalardan uzak durmanızı şiddetle öneriyor ve yukarıda da belirttiğimiz üzere yıkama firması tercihinizde yerinde görmenizin gerektiğini önemle belirtiyoruz.

1- Leke Kontrolü

Lekeler, halıda görmek istemediğimiz şeylerdir. Bu durumda “Leke çıkmayacak ise neden halı yıkama hizmeti alayım ki?” düşüncesine sahipseniz birazda bize kulak verin=

Beyaz bir arabanın üzerine kırmızı sprey boya sıktığınızı var sayalım. Sonrasında ise o kırmızı boyayı çıkarmaya çalıştığınızı.. Araç baştan boyanmadığı sürece o kırmızı boya çıkmayacak ise halılarda da çıkmayacak lekeler olabiliyor/oluşabiliyor.

Bu demek değildir ki halılarınızı gittiği gibi gelecek. Leke kontrolü işlemi bizce her şeyden önce yapılmalı ve leke yoğun ise bir nebze yumuşatılmalıdır. Halılarınız teker teker masaya yatırılıp incelenir. Lekeli bölgelere uygun solüsyon kullanılarak işlem yapılır. Böylelikle her halıdan emin bir şekilde işleyişimizi sürdürmüş oluruz.

2- Çırpma

Halılarınızdaki; Toz, tortu, kıl, tüy, hav ve bazı tüm maddeleri atmaya hazır mısınız? Halılarınızı ters bir şekilde çırpma (halı silkeleme) makinesine vererek halı diplerinde biriken tüm maddeleri dışarıya atıyoruz. Bitti mi? Tabi ki hayır. Çırpma işleminden sonra ise toz vakumu gerçekleşerek halı, üzerindeki tüm yabancı maddelerden ayrışmış oluyor.

Hani annelerimiz eskiden elinde sopa ile halının arkasına vurarak toz çıkarmaya çalışırlardı..

Bu mantığı teknolojik makinelerle halılarınızıa seri bir biçimde uyguluyoruz.

3- Yıkama

Günümüzde onlarca çeşit yıkama tekniği ve makinesi var ki, TemizlikBu olarak yıkama makinemizi kısaca açıklamak gerekirse makinemizin fiyatı 130.000 TL değerinde ve Kayseri’de tektir. Halı ıslatma teknesi kullanmamaktayız. Böylelikle her halı, şebekeden gelen su ile ıslatılıp sonrasında kanalizasyona gitmektedir.

Biz, havuz sistemi kullanmıyoruz diye reklam yapan halı yıkama firmalarının neredeyse tamamında halı ıslatma teknesi mevcuttur. Bu tekne yıkama makinesinin önündedir ve içerisine yıkanan halıdan gelen su birikmektedir. Her halı tek tekne içerisinde ıslanıp öylelikle yıkamaya verilmelidir. Çünkü su faturası az gelmesi gerekmektedir. 🙂 Umarız ki açıklayıcı olmuştur.

4- Su Tahliyesi

Yıkanan halılar üzerindeki sıvıdan kurtulması gerekmektedir. Bu ise yüksek teknoloji ürünü halı sıkma makinesi ile yapılmalıdır. Çamaşır makinesi mantığında çalışan bu makine, merkezkaç kuvveti sayesinde halı üzerindeki suyun %97 oranına kadar olanının atılmasını sağlamaktadır.

Böylece halıda sarı su lekesi kalmamaktadır. Halıda sası bir koku bulunmaz. Daha kısa sürede kuruma sağlanır.

5- Kurutma

Halı temizliğinin belki de en önemli aşamasını okumaktasınız. Halılar kapalı ortamda makine ile kurutulmaktadır. Böylece oluşabilecek tüm dış etkenlerden (Toz, haşere vb.) uzak bir biçimde sağlıklı bir kuruma gerçekleşir.

6- Kalite Kontrol

Son dokunuşları gerçekleştireceğimiz bu aşamada halılarınız farklı ışıklarda dakikalarca izlenir. Tekrar yıkama gerektiren halılar hemen sıra beklemeden yıkamaya verilir. Bu aşama bizim için oldukça önem taşımaktadır. Halılarınız ile olan son görüşmemizdir.

7- Paketleme

Son aşamada ise halı paketleme makinesine girmektedir. Taranıp, havı alınıp parfümü sıkılıp düzgün bir biçimde sarılır ve servise hazır hale gelir.