kayseride 7 adimda hali nasil yikaniyor

Halı Yıkama Nasıl Yapılır?Halı yıkama firmaları tarafından halı yıkama nasıl yapılır sorusuna cevap bulabileceğiniz yazımızda bir halının tüm temizleme işlemleri aşama aşama anlatılıyor. Dilerseniz sayfamızdaki videoları izleyerek, yıkama işlemine canlı canlı şahit olabilirsiniz.

Halı yıkama işlemi aslında basit bir iş değildir. Halı, esasında yıkama diye tabir ettiğimiz fakat aslında temizleme işlemleri gerektiren bir dizi uygulamadır. En iyi halı yıkama tekniklerini yazımızda bulabilecek ve şaşırtıcı özellikleri öğrenebileceksiniz. Şimdi halı yıkama nasıl yapılır detaylı olarak inceleyelim.

1- Halı Ön Kontrolü Nasıl Yapılır?

Halınız tesisimizde kontrol tezgâhına yatırılır ve hemen nemi ölçülür. Bu nem oranına binaen bekletilme veya kurutulup sonrasında bekletilme işleminden biri seçilmiş olunur.

Aşağıdaki işlemler bu aşamada yapılır:

 • Tamir
 • Kesme ve yeniden ölçümlendirme
 • Kenar kapama
 • Tüy alma
 • Saçak Çıkarımı
 • Tiftik temizleme

Bu aşamada kesinlikle bir sıvı teması söz konusu değildir.

Halı ön kontrolü

2- Halı Nasıl Çırpılır?

Halılarınız yıkanmadan evvel öyle bir makineden geçecek ki, yıkama esnasında üzerinde bulunan şu maddeler ortadan kalkacak:

 • Toz
 • Kıl
 • Tüy
 • Artık
 • Tortu

Çırpma makinemiz halınızın arkasına tokaçlama tekniğiyle vurarak içinde ne varsa dışarı atıyor. Kimi müşterimizin halıları bu aşamada dile gelerek "nörüyon toprağım canımı mı çıkartacan 🙂 " dediği oluyor. Espri bir yana, halınız bu makineden çıkışı anında toz vakumu gerçekleşerek tamamen tozsuz bir şekilde yıkanması sağlanıyor.

Böylelikle %99 olan temizlik garantisinin %50'si bu makinemiz aracılığıyla gerçekleşmiş oluyor.

3- Halı Nasıl Yumuşatılır?

Ustamız, halınızın leke yoğunluğuna göre yumuşaması gerekiyorsa hemen boş bir küvete su doldurup ve gerekli solüsyonu içine dökerek halınıza yumuşatma işlemi uyguluyor. Halınızda zorlu ve inatçı bir leke yok ise direkt olarak yıkama parkuruna alınıyor.

#Bu İşlem Neden Gerekli?

Annelerimiz çamaşır makinesine giysilerimizi atarken bazılarını ayırır ve leğene suyun içine ıslar. Neden? Çünkü o giyside leke çoktur veya derine işlemiştir. Leğenin içerisinde bir müddet bekleyen giysimiz, üzerindeki tüm lekeler yumuşadıktan sonra çamaşır makinesine girer.

Bu işlemin sonucunda ilgili giysinizdeki leke, makine aracılığıyla kolaylıkla çıkmış olur.

Bu işlemin mantığını halıda uygulayarak yumuşamış halı ile daha temiz bir yıkama sağlıyoruz.

Halı yumuşatma

4- Halı Nasıl Yıkanır?

Halınız yıkama tezgahına gireceği esnada altına ve üstüne sırasıyla su ve şampuan püskürtülür. Bu işlem daha doğrusu yağmurlama şeklindedir. Çünkü tesisimizde halınıza zorla veya zoraki hiçbir işlem uygulanmıyordur. Bu neticede uzun vadede deformasyonun önüne geçilmiştir.

 • 4 Tanesi saat yönünde dönen
 • 4 Tanesi saat yönünün tersinde dönen
 • 4 Tanesi çitileme şeklinde (İleri geri yönünde)
 • 1 Tanesi silindir

olmak üzere halı yıkama makinemizde toplamda 13 adet fırça halınıza temas edecektir. Her bir yön veya tip, halınızın her noktasındaki lekeye ve bölgeye ulaşabilme adınadır. Sağlık bilgisi esas alındığında 20-30-+++ ve daha fazla fırçalı makinelerin gereksiz olduğu ve sadece işlevsel fırça düzeni yeterli temizliği sağladığı (Bizim makinemiz) anlaşılmıştır.

Sulanan, şampuanlanan ve fırçalanan halılarınızın üzerindeki köpük ve kiri yine yağmurlama su ile arınık ediyor ve sonrasında ise ıslak vakum ile halınızın diplerine varana kadar tüm sıvıyı makinemize emdiriyoruz.

Halı yıkama işlemi

5- Halının Suyu Nasıl Atılır?

Çamaşır makinesinin önüne diz çöküp oturduğunuzda ne görüyorsanız, o kazanın uzununu düşünün. Halı sıkma makinemiz çamaşır makinesinin uyguladığı sıkma işleminin aynısını yapıyor.

Halınız düzgün bir biçimde dürülüp makineye konulur. Tabi ki bu konma şekli bir ters birde düz yönündedir. 3 dakika boyunca 1600 D/D dönen makinemizde halınızın üzerindeki suyun %98 kadarlık kısmı tahliye olmuş olunur. Tam da bu anda bir parça peçeteyi halıya bastırdığınızda peçetenin ıslanmadığını görmüş olursunuz.

✅ Burada önemli olan ise; Bir halı defalarca da yıkansa, su tahliye işlemi olmadığında mutlak suretle yüzeyinde sarı su lekesi bırakır. El dokuma halılarında ise bu işlem beklemeksizin yüzeyine beyaz bir bez sererek uygulanmalıdır. Bünyan tipi halılarda ise bu beyaz beze gerek kalmadan fakat yine beklemeden uygulanmalıdır.

Halı durulama

6- Halı Nasıl Kurutulur?

Halı temizliğinin neredeyse tamamını oluşturan kurutma işlemi bizce kapalı bir ortada yapılmalıdır. Çünkü açık havada kurumaya bırakılan halılara şunlar bulaşabilir:

 • Güneş - (Yüzeyi yakabilir)
 • Toz
 • Yağmur
 • Çeşitli tortular

Halı, kapalı ortamda tüm dış etkenlerden muhafazalı olarak kurumaya bırakılmalıdır. Dışarıda kurutulan halılara tekrar toz yapışıyor biliyor musunuz? Yâda yağmur yağıyor tekrar ıslanıyor. Yâda güneş, narin halınızın yüzeyini yakarak kalıcı görüntü bozukluğu oluşturuyor.

Halı kurutma ve nem alma makinemiz halılarınızı 12 saatten kısa bir sürede kupkuru yapacaktır.

Halı kurutma

7- Halı Son Kontrol ve Paketleme

İşte bu aşamada o sihirli dokunuş ve keskin bir bakış, ustamız tarafınca gerçekleşecek. Çırpma, Yıkama, Durulama ve Kurutma işlemleriyle bir dizi makineden geçen halınız mutlak suretle ustamızın gözünden geçmesi ve temizliğe dair tam not alması gerekiyor. Çünkü halınızı tesisimizde sürekli ağırlamamız gerekecektir. Ustamızdan tam not alan halınız artık paketlemeye hazır hale gelmiştir.

Halınız hav alma makinesi dediğimiz (Endüstriyel tip toz vakum makinesi) cihaza girerek son bir defa hava bazlı emiş sağlanıyor. %99 oranında halınız tozdan, kıldan, tüyden vb. arınmış olarak paketleme makinesinde içerisine silikajel konularak paketleniyor.

Böylece halı yıkama nasıl yapılır sorunuza cevap vermiş olduk. Şimdi bizimle iletişime geçin ve halılarınızı temizleyelim.

Halı paketleme