14 Paylaşım, 1000 üzeri okunma ve yüzlerce beğeni alan Halı yıkama firması kurmak isimli yazımızdan sonra şimdi ise halı yıkamacıların, halı yıkama makinesi alırken nelere dikkat edilmeli? sorusuna cevabı bu yazımızda vereceğiz.

Halı yıkama makinesi almadan önce ve bu işe başlamadan önce size tavsiyemiz ilk önce halıyı yapı bakımından öğrenmemizdir. Yani halıyı tanımanız, hangi halının hangi maddeden imal edildiğini öğrenmeniz ve o halının ne türden dokunulduğu gibi teknik detayları bilmenizdir. Günümüzde birçok halı tipi ( Naylon, Yün veya sentetik vb.) maddelerden üretilmektedir. Sizin bunları mecburen öğrenmeniz gerekiyor. Daha sonra eğer bu işi yapan arkadaşınız varsa yanında belli bir süre çalışmanızdır. En azından işin tekniğini görmüş olacaksınız.


Neden Otomatik Makine Almalıyız

Ülke esaslı kurmuş olduğumuz federasyon ve konfederasyonumuzun yaptığı araştırma neticesinde Türkiye’de yaklaşık 40.000-42.000 civarında halı yıkama sektöründe faaliyet gösteren meslektaşlarımız bulunmaktadır. Biz bu rakamın %3~%4 gibi bir seviyesini otomatik makine kullanabilir hale getirdik.

Makine sektörü halen gelişmedi. Peki, neden gelişmedi? Çünkü sektörün ucu açık bir şekilde yol aldığı görülüyor ve halı yıkama sektöründe belli başlı kriter ve unsurlar maalesef yok. Biz federasyon olarak halı yıkama sektörüne belirli standartların gelebilmesi için fazlasıyla mücadeleler verdik ve halen veriyoruz. Lakin her ne olursa olsun bu iş makinesiz maalesef yapılmıyor.

Bazı işletmeler ticaret yapabilme ve haliyle para kazanabilme adına meç diye tabir ettiğimiz küçük elde yıkama makineleri ile bu işe başlıyorlar. Fakat bu makine ile halı pekte temiz yıkanamadığı için sağlık ve hijyen halıda asla bulunamıyor. Çalıştıkları yer sermaye düşüklüğünden dolayı halının temizlenebilecek bir ortamı oluşturulamıyor. Sonuç olarak yapılan işlem halıya temizlik olarak değil de ıslatma ve kurutma işlemi olarak aşılanmış oluyor. Böylece hem sektör kötülenmiş oluyor. Hem ise halıcılar diye tabir edilen yatırımcı arkadaşların hepsi lekelenmiş oluyor.

Bunun için para kazanmak ve ticaret yapmak adına bu işe giriliyorsa şayet, her ne olursa olsun salt şartların yerine getirilmesi ve otomatik makine alınması zorunlu bir hale geliyor.


Makine Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Makine almadan önce ilk yapacağınız işlem, işletmenizin fizibilitesini hazırlamak olacaktır. Bulunduğunuz konumun potansiyeline göre bir makine belirlemeniz gerekecektir. Misal diyelim konumunuz tamamen müstakil ise size 4 disk fırçalı bir otomatik makine yetecektir. Fakat bulunduğunuz bölge apartmandan oluşuyorsa 8 veya daha fazla fırçalı makine tercih etmelisiniz.

Bir diğer husus ise; Bir ayakkabı alırken 3-4 farklı mağazaya gidip beğendiğinizi veya ayağınıza uyanı seçiyorsunuz. Fakat bu yaklaşımı maalesef halı yıkama makinelerinde göstermiyorsunuz…

Hiçbir halı yıkamacı yerinden kalkıp ta makineyi üreten kişinin imalathanesine gidip, ortamın havasını soluyup, üretimi yerinde görüp ve istediği özellikteki makineyi anlatma gereği duymuyor. Bu kapsamda makine üretimi standart ne ise o halde geliyor. Anlatılan ile görülen arasında bazı zamanlar farklılıklar yaşanabiliyor. Her şey reklamlarda görüldüğü gibi değil. 3 Tipte (Teknik Bakımdan ) halı yıkama makinesi üretilebilmektedir.

 1. Galvaniz üstü statik boya kaplamalı
 2. Profil üstü statik boya kaplamalı
 3. Krom madeninden imal edilen makine

Makine alırken her şey bütçe midir? EVET, bütçedir. Bütçe her şeydir.

 1. Galvaniz üstü statik boya kaplamalı halı yıkama makinesi: Bu makine en çok tercih edilendir. Fiyat/Performans bakımından en alınabilecek makine çeşididir.
 2. Profil üstü statik boya kaplamalı makine: Profil üzerine statik boyayla almış olduğunuz bir makine, kullandığımız çamaşır suyu veya deterjanların içinde bulunan kimyasallardan dolayı kesinlikle ve kesinlikle paslanma yapacaktır.
 3. Kromdan imal edilen halı yıkama makinesi: Maliyeti çok yüksek olan bu makine tipi, periyodik bakımı yapılmadığı sürece ve makine doğru bir şekilde kullanılmadığı müddetçe yine sizi üzecek sonuçlar doğurmaktadır.

Otomatik Halı Yıkama Makinesi Kullanımı

# Ayakkabınızı iyi boyuyorsunuz değil mi? Yada diş fırçamız ile işiniz bitince öylece mi bırakıyorsunuz?

Bu örneklemeler ile otomatik halı yıkama makinenizi de işi bittikten sonra 1 kaç dakikanızı ayırıp üzerini durulamanız gerekecektir. Üzerindeki kimyasalları öylece bırakmamanız gerekmektedir.

! Şalteri kapatıp her şeyin bittiğini sanmayın.

# Sağlığınıza önem veriyor ve check-up yaptırıyorsunuz değil mi?

Halı yıkama makinesinde kullanılan cıvatalar galvaniz kaplamadır. Her ne yaparsak yapalım bunlar PASLANACAKTIR.

! Siz bu paslanmayı geciktirebilirsiniz. Nasıl mı? Makineye tıpkı cep telefonunuz imiş gibi bir gözle bakarak 🙂 Koruyup kollayıp ve temizliğini yaparak.

Hangi makineyi alırsanız alın ( buna kromda dâhil ) krom, gerçek krom olsa bile kullandığımız suların birçoğu kuyudan gelme olduğundan dolayı bunların içerisindeki demir ve artıklar zaman içinde makineye yapışıp kalacak ve sapsası bir hale gelecek. Bunun örnekleri de var. Ama böyle bir makinenin rakamı da çok yüksek olduğu için galvaniz üzeri statik boya tipi makineyi almanızı öneririz.

Otomatik Halı Yıkama Makinesinin Ömrü

Eğer siz makineyi günde 14 saat çalıştırırsanız bu makine size 3-4 sene gidecektir. Fakat periyodik bakımını yapıp işlem bitimi sonrasında da durulama işlemini yaparsanız emin olun ki size 10 sene daha gidecektir. Bu tıpkı arabanız gibidir. Yağını ve suyunu eksik etmemeniz gerekiyor. 🙂

Fakat doğru kullanım olmadığından dolayı kabak makineyi imal eden kişinin üzerine patlıyor.

Ne Zaman Otomatik Makine Alınmalı?

İlk işe başladığınızda kapasitenizi bilmiyorsanız otomatik makine almanızın mantığı ekonominize zarar vermek olacaktır. Makine aldığınız yere ödeme yapamadığınız için, aldığınız borçları ödeyemeyeceğiniz için, çektiğiniz kredi borcunu kapatamayacağınız için bayağı bir zorlanırsınız. Bu anlamda sizin yapmanız gereken ilk şey fizibilite çalışması ve buna binaen etüt çalışmaları yapmak olacaktır. Arz talep seviyesini %100 olmasa bile %90 oranında çözmeyi başarırsanız biz size makine almanız konusunda (vereceğiniz bilgiler doğrultusunda) yardımcı olabiliriz.

Otomatik Makinede Olmazsa Olmazlar

İşlevin önemi sırasına göre: Bir otomatik halı yıkama makinesinde olmazsa olmaz işlevler

 1. Dairesel fırça
 2. Silindir şeklinde üst rulo yıkama fırçası
 3. Halı sıyırma aracı yani gelberi.
 4. Son olarak işlem bitimi esnasında ki alt yıkama

Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar? İkilemi burada da oluşuyor. Şöyle ki bazı halı yıkamacılar gelberi siz çalışmaktalar. Yani bazı bölgeler ve genellikle İç Anadolu bölgesindeki yıkamacılar gelberi ile alt yıkama kullanmıyorlar. Bunun sebebini sorduğumuzda ise kendi fikirlerince memnuniyetsizliklerini belirtiyorlar. Ama bizce orta ölçekli bir yıkamacıda yani bir diğer deyişle asgari 300 metrekarelik bir yer için 4 diskli üst yıkama ve gelberi, işinizi görecektir. Kimi halı yıkama makinesi üreticileri makinede biraz boşluk bırakıyorlar. Bunun sebebi ise işletmenin kapasitesi artınca 4 fırçaya ek olarak 4 fırça daha eklenebilmesi içindir. 8 Disk fırçalı makineye dair olmazsa olmaz diyenlerle elbette karşılaşabilirsiniz fakat bunun 8’i, 12’si hatta 20 fırçalı olanı bile vardır. Bu fırçaların çoğaltılma işlemi temizlikle alakalı değil kapasite ile alakalıdır. Yani arz talep oranı.

“Halı yıkama makinesinin temizlik ile alakası pekte önemsenecek bir durum değildir.” Desek doğrudur. Zira temizlik kullandığınız şampuan ve kimyasal ile alakalıdır. Halı yıkama makinesinin iyi veya kötü yıkama gibi bir durumu söz konusu değildir. Makine, sizin şampuan ile su veriminiz neticesinde işleyen bir şeydir. Eğer ki siz makineye kalitesiz şampuan verirseniz temizlik işlemi gerçekleşmemiş olacaktır.

Bazı halı yıkamacılar 0.75 Kuruşluk veya 1 TL’lik şampuanlar kullanıp bunun sonucunda temizlik bekliyorlar. E canım zaten makineye 50.000 TL, Bir o kadar eleman, 20.000 Araç ve de en önemlisi yaptığınız iş ağır bir iş. Bunun karşılığında 1 TL’lik şampuanla 10.000 TL’lik bir kazanım elde etmeniz basit bir hayalden ibarettir. Bu mantık ticaret anlayışını da zaten aykırı bir durumdur. Bu şekilde işletmelerini sürdürebileceklerini zannedenler şuanda batmış durumdadırlar.

Otomatik Halı Yıkama Makinesi Halıyı Ne Kadara Yıkar?

Federasyon olarak bunun araştırmasını yaptık. En pahalı su olan bölge Akdeniz ve Ege bölgesidir. İç Anadolu ve Karadeniz su fiyatları bakımından daha da şanslı bölgelerdir. Suyun metreküpünün en pahalı olduğu yerde yaptığımız bir araştırma neticesinde 6 Metrekarelik sentetik yapıdaki bir halının otomatik makinede yıkama maliyeti toplamda ortalama 0.55 ile 0.80 kuruş arasındadır. Yani net rakam bir halı 0.70 kuruşa yıkanmaktadır. Bu hesabın içinde şebeke suyu kullanılmıştır.

Halıyı Ne Kadara Yıkamalıyım?

Naçizane fikrimizi soracak olursanız metrekaresi 4 TL’den aşağıdaki bir meblağda yıkadığınız halı neticesinde bu sektörde çalışan kişilere yapmış olduğunuz en büyük ihanet olacaktır. Çünkü

 • Yıkama gideri
 • Mazot
 • Personel
 • diğer gereksinimler

Ortaya döküldüğünde 4 TL’den aşağı yıkama yapmanız durumunda kazanamayacağınız ön görülmektedir. Zaten bu sektörde sürekli nakit döngüsü yaşanmaktadır. Her ne olursa olsun 2 TL’ye halı yıkama işi yapmak mantıksızlıktır. Bir halı yıkama makinesi imalatçısı olarak sektörü koruyup gözetmemiz gerektiğinden dolayı bunu belirtiyoruz.

Federasyon verilerine göre geçen sene bu tip “2 TL” bir rekabete giren yaklaşık 50-55 tane işletme kapılarına kilidi vurdular. Stratejiyi doğru kurgulamak ve yön vermek durumundasınız. Her ne olursa olsun hiç kimsenin rızkına göz dik memelisiniz. Olacak olan zaten olur. Sizin mücadelenizle pekte alakalı bir durum değil.

Otomatik Halı Yıkama Makinesinde Su Kullanımı

Yeni kanunlar çerçevesinde bundan sonra kuyu suyu diye tabir ettiğimiz veya kaynak suyu veyahut yer altı suları, belediyeler tarafından denetlenerek faturalandırılıyor. Bu sürecin sonunda ise sayaç bağlanma işlemi gerçekleşiyor. Zaten su israfını önlemedeki en büyük etken otomatik halı yıkama makinesidir.

“Çok su ile halı daha da temiz yıkanır” Mantığını lütfen aklınızdan çıkarır mısınız? Bir işletmeden örnek verecek olursak: Bir arkadaşımız bir halıdan 25 TL kazanabilmek için; “Aman müşterim beni kötü yıkıyor bilmesin” diye çok ciddi boyutlarda su sarf ederek halı yıkama işi yapıyor/yaptığını sanıyor.

Otomatik halı yıkama makinesinde bulunan su püskürtme tertibatları ile çok daha ekonomik yıkama işlemi gerçekleşebiliyor. Yalak diye tabir edilen kısma basılan halılar hem daha az su kullanımını getiriyor hem ise lekelerin çözülmesinde büyük rol oynuyor.

Halı yıkama makinesi alırken nelere dikkat edilmeli başlıklı yazımız, umarız ki alacağınız makine hakkında size bilgi ışığı olmuştur. Yazımızı paylaşarak yeni makine alacak kişilere destek olabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz

Makine almaya karar verdiysen 👉 üreten firmaları inceleyebilirsin.